Zëri i trishtë (Prozë poetike)

Nga Ramadan Mehmeti – Në këtë mesnatë po skuqet terri e po hijezohen yjet. Ndoshta pse në murin e lashtë po dëgjohet fuqishëm tiktaku i një ore të re. Kujtesa se nga vjen e flet për do vite shumë të vjetra e do mplakje shumë të reja.

Ndoshta edhe koha është plakur këto vite e shekuj, sepse është disi shumë e paqëndrueshme dhe e rënduar me zvarritjen e së shkuarës e me ardhjen e së ardhmes, duke mos arritur ta krijojë assesi qetësinë e vet.

Është kohë kur nga varret dalin shpirtrat, po sonte asnjë shpirt s’pipëtin. Thua se e kanë frikë atë zhurmë tiktake, tek prish heshtjen e natës e pashpjegimit të gjatë. Kap orën t’i kthej akrepat mbrapsht e mundi më shkon kot, ajo as ndalët e as tregon kohë të saktë.

Një zë i trishtë bërtet se ajo është duke matur kohën e vonuar. Një zë tjetër, edhe më i çjerrë, thotë: ruajuni se mos fillon e këlthet ajo katrahurë e trishtimi nuk na ndahet mandej./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).