Veseli, i vetmi lider që përfshihet në fushatën e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit

Në takimet e ndryshme elektorale, kandidati për kryeministër i PDK-së, Kadri Veseli, është parë që të mbaj shenjën dalluese të fjongos roz që është shenja simbolike e fushatës së vetëdijesimit të kancerit të gjirit. Fillimi i tetorit nënkupton fillimin e Muajit të Vetëdijesimit të Kancerit të Gjirit që synon në rritjen e vëmendjes dhe mbështetjes për vetëdijen, zbulimin dhe trajtimin e hershëm, si dhe kujdesin për pacientët që vuajnë nga kjo sëmundje.

Shiriti rozë është prej vitesh një simbol i njohur për ngritjen e vetëdijes për rreziqet e kancerit të gjirit. Ky lloj kanceri është i dyti më i shpeshtë në popullatën e përgjithshme ndërsa tek gratë është më i shpeshti duke prekur 1 në 8 femra. Një ndër arsyet përse bëhen aktivitete në tetor është që të shtohet informacioni për këtë lloj kanceri dhe gratë të bëjnë sa më shpesh mamografi sepse zbulimi i hershëm i sëmundjes mbetet mënyra më e mirë me luftu.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).