Latifi: Kadri Veseli afirmoi frymën e unitetit lidhur me politikën e jashtme

Blerim Latifi, këshilltar politik i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli dhe njëherësh kandidat për deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), ka thënë sonte se sa i përket politikës së jashtme, PDK-ja dhe kryetari Veseli kanë afirmuar parimin se kur është në pyetje dialogu dhe ballafaqimi me Serbinë, ne duhet të veprojmë mbi bazën e një fryme të unitetit politik.

Në këtë frymë, shtoi Latifi, vetëm në dy vitet e fundit z. Veseli ka bërë disa shkresa dhe propozime të cilat u janë dërguar partive politike, mirëpo ato, sidomos partitë opozitare, sipas tij, më tepër ishin të fokusuara te interesi i tyre partiak. “Parimi i dytë, i afirmuar nga z. Veseli, ishte se çështjet e jashtme të Kosovës nuk duhet të shndërrohen në çështje të luftës së brendshme për pushtet, sepse kjo do të ishte fatale. Dhe kjo u dëshmua”, theksoi Latifi.

Ai shtoi se emërimi i z. Palmer si përfaqësues i qeverisë amerikane për Ballkanin, është një dëshmi e interesimit të vazhdueshëm i SHBA-ve për Kosovën dhe zhvillimet rreth saj. Sipas Latifit, procesi i dialogut me Serbinë duhet të ketë një përfundim. Ai tha se përfshirja e drejtpërdrejtë e SHBA-ve do ta përshpejtojë procesin e arritjes së një marrëveshjeje finale dhe gjithëpërfshirëse, nëpërmjet të cilës Kosova dhe Serbia njihen reciprocikisht. “Duhet të jetë e qartë se qëndrimet e politike të Shtëpisë së Bardhë nuk ndërrojnë brenda natës. Ato janë konstante dhe afatgjata. Këtij interesimi ne duhet t’i përgjigjemi me maturi dhe me frymë shtetërore”, theksoi Latifi.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).