Kacafytje me kohën

Nga Ramadan Mehmeti

I verbër, në shtjellë të erës së egër, në vorbull të ujit të turbullt, pa gojë… në kacafytje me kohën shterpë.
Në mëngjes ëndërroj parajsën e humbur…
Në mesditë jetoj ferrin e gjetur!
Në mbrëmje përgjërohem në purgator.
E stinët bien mbi stuhitë, mbi mallkimet. Kafshohen mes vete. Shi, diell, borë, erë… Medet, askund shteg. Medet, ngado breg e breg e breg, pastaj det, e unë – në rrugë, eci, iki përtej shpirtit tim të lodhur.
Vetëm me ëndrra! Me gjethe të thara, tek i end era e vjeshtës nëpër rrugët e zbrazëta. Pa asnjë frymë kund, pa hije, vetëm me ndonjë xixë duhani të fortë, kaçak.
Medet, askund shteg.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).