Floçkat

Poezi nga Avdush Canaj

Floçkat
nuk dine ç`është zemërimi.
As era kur ua merr tinëz
kopsat e këmishës,
as kur ua shprish flokët
si kaçurelat e pyllit,
as kur ua fsheh sandalet
te pragu i lojës,
as kur i harrojnë syzet te çadra e shelgut,
liqenin e kanë nën vetulla!
Janë vera e kaltër, floçkat,
brigjeve ku rritet lumturia.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).