Bajrami: Komuna do të participojë me 40 mijë euro për shtatoren e “Agim Ramadanit”

Gjilan – Bakim Bajrami, drejtor për Urbanizëm, sqaroi se bëhet fjalë për një marrëveshje ndërmjet Komunës, Këshillit Organizativ, OVL dhe Ministrisë së Mbrojtjes, për zhvendosjen e shtatores ekzistuese nga qyteti në Zhegër dhe vendosjen e shtatores së re, në vend të saj, për çka Komuna është treguar e gatshme të participojë me 40 mijë euro.

Sa i përket rregullores së tatimit në pronë, sqarime ka dhënë drejtori i Buxhetit, Zijadin Maliqi, i cili tha se nuk ka ndryshime prej viteve të kaluara, duke nënvizuar faktin se Gjilani është komuna e vetme në Kosovë që ka normën më të ultë tatimore.

Kurse në lidhje me propozim-vendimin për ndarjen e mjeteve financiare për ngritjen e shtatores së heroit “Agim Ramadani”, ku opozita pati vërejtje rreth procedurave, Maliqi tha se në rastet si ky, ku Komuna bashkëfinancon me një shumë të caktuar, sipas kërkesës së Këshillit Lokal të Zhegrës, që është organizator, nuk parashihen procedura të prokurimit.

Bakim Bajrami, drejtor për Urbanizëm, sqaroi se bëhet fjalë për një marrëveshje ndërmjet Komunës, Këshillit Organizativ, OVL dhe Ministrisë së Mbrojtjes, për zhvendosjen e shtatores ekzistuese nga qyteti në Zhegër dhe vendosjen e shtatores së re, në vend të saj, për çka Komuna është treguar e gatshme të participojë me 40 mijë euro.

Sa i përket planit zhvillimor komunal dhe hartës zonale dokumenti, Bajrami tha se për hartimin e këtij dokumenti janë respektuar të gjitha procedurat, përfshirë edhe debatet dhe dëgjimet publike./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).