Zjarr ndezur në thellësi shpirti

Poezi nga Demush Mehmeti

Vetëm ne ty i shijoj dhe kuptoj t’gjitha

Më je ndjenja ime që s’ndrydhët

Thellësive zhytur

Maje gjuhe gacë që s’fikësh

Në qëlia zemre palë palusur

Ëndrra ime e pasosur

Më je zjarr ndezur në thellësi shpirti

Flakë shëndrtje në bebëz syri

Dashuri jete brengë dhe lumturi !

KOHA RROKULLISET IKËN

Jo dhe pahetueshëm koha rrokulliset ikën

Mësyemje hapi t’kuptohen vështirë

Një dukje krejt e lajthitur

S’kapërdihet nga kjo e jona intuitë!…

POLITIKË

Në vorbullë resh me pshtjellime moti

Muzë e vargut heshtë

Përtej lëmshit me rrymim furtunash

Kërthizën e fatit na’i prejnë

Keq dimë t’çalojmë n’hudhje hapi

Mendja dinë të ikë

Pkë për pikë i thonë politikë!

NJË DITË IKIM KREJT

Pas këtij gushti me kulëm vape përcëlluese

Freski e shtatorit na pret në derë

Dimri me acarin e tij vjen

Le t’vjenë si do që t’vjenë mirë kush e pret

Sa qelë e mbyllë sytë ikën koha

Po shpejtë ikin stinet siç na ikë dhe mosha

Ikin vitet, ikën edhe jeta vet

Vijmë foshnje me njomësi kërcelli

Rritemi zbukurohemi lule në ditë pranvere

Fuqizohemi si kjo verë e nxehtë

Piqemi siç piqet fryti në stinë vjeshte

Zbardhemi si bora në pikë dimri

Vjenë dhe fundi një ditë ikim krejt !

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).