Vizitë e frytshme në Berlin e “Yjeve të Kosovës”

Shoqata “Yjet e Kosovës” në Emmendigen vlerësohet si një shembull veçanërisht aktiv dhe i suksesshëm i punës për integrim.

Në pritjen për nderë të përvjetorit të gjashtë të pavarësisë së Kosovës, në Berlin, ka marrë pjesë edhe një delegacion i shoqatës “Yjet e Kosovës” (Die SterneKosovas) nga Emmendigeni. Me ndërmjetësimin e deputetit nacional të CDU-së nga regjioni, Peter Weiss, në manifestimin e mbajtur në kryeqytet, të thirrur nga ambasadori Skender Xhakaliu, kanë marrë pjesë edhe Tahir Shabani, Zyhraje Krasniqi dhe Brahim Shabani nga shoqata e përmendur.

Ambasadori me këtë rast ka vlerësuar lartë edhe angazhimin e madh të kosovarëve që jetojnë në Gjermani, të cilët atdheun e tyre e kanë mbështetur fuqishëm financiarisht.

Shoqata “Yjet e Kosovës” në Emmendigen vlerësohet si një shembull veçanërisht aktiv dhe i suksesshëm i punës për integrim. Në një intervistë për televizionin kosovar që dha deputeti Peter Weiss në kuadrin e pritjes, bëri fjalë lidhur me bashkëpunimin me shoqatën nga Emmendingeni, shkruan “Südkurier”.

Pritja në ambasadë, për delegacionin e vogël të “Yjeve të Kosovës” ishte rast i mirë për takim dhe bashkëbisedim me një numër të madh parlamentarësh, gazetarësh dhe diplomatësh.

Duke përfituar nga vizita në Berlin, delegacioni ka pasur po ashtu rastin të ndjekë punimet e Parlamentit (Bundestagut) Gjerman dhe të bashkëbisedojë me deputetë të këtij parlamenti.

Mysafirët nga Emmendingeni kanë vizituar edhe selinë qendrore të CDU-së, pastaj Ministrinë e Punës, përkujtimoren e Murit të Berlinit si dhe një ekspozitë në monumentin e Holokaustit./albinfo.ch/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).