Ushqime të mira dhe të dëmshme për mushkëritë

Për të patur mushkëri të shëndetshme, konsumoni një larmi ushqimesh, shmangni përdorimin e duhanit dhe zakoneve të tjera që cënojnë shëndetin e tyre. Më poshtë disa ushqime të mira dhe të dëmshme për mushkëritë.

Mirë: Ushqime me shumë fibra

Kërkimet sugjerojnë që personat që konsumojnë më shumë fibra kanë mushkëri që funksionojnë më mirë sesa ata që nuk hanë shumë fibra. Ushqime të tjera të pasura me fibra janë thjerrëzat, fasulet e zeza, mjedrat, spageti me grurë të plotë, fasule të pjekura, fara chia, quinoa, dardha dhe brokoli.

Keq: Mishi i përpunuar

Studiuesit mendojnë se nitritet e përdorura në përpunimin dhe ruajtjen e mishit mund të shkaktojnë inflamacion dhe stres në mushkëri. Proshutat, sallamet, nënproduktet e mishit, të gjitha hyjnë në kategorinë e mishrave të përpunuar.

Mirë: Kafe

Lajm i mirë për adhuruesit e kafesë: Filxhani juaj i mëngjesit mund të jetë në favor të mushkërive tuaja. Kjo për shkak të kafeinës, e cila është anti-inflamatore dhe polifenoleve, të cilat janë antioksiduese dhe gjithashtu anti-inflamatore.

Keq: Shumë alkool

Shumë alkool është i dëmshëm për mëlçinë dhe mushkëritë. Sulfitet në alkool mund të përkeqësojnë simptomat e astmës dhe etanoli prek qelizat e mushkërive. Nëse pini shumë, ka më shumë të ngjarë të merrni pneumoni dhe probleme të tjera të mushkërive, por i moderuar nuk përbën problem.

Mirë: Drithërat e plota

Drithërat e plota janë të shkëlqyera për mushkëritë. Ato përfshijnë oriz kaf, bukë me grurë të plotë, makarona me grurë të plotë, tërshëra, kuinoa dhe elbi. Jo vetëm që ushqimet me drithëra të pasura me fibra, të cilat kanë cilësi antioksiduese dhe anti-inflamatore, por ato janë plot me vitaminë E, selen dhe acide yndyrore thelbësore.

Keq: Pijet me sheqer

Bëjini një favor mushkërive tuaja dhe në vend të pijeve freskuese pini ujë. Një studim zbuloi se të rriturit që pinin më shumë se pesë pije freskuese të ëmbla në javë kishin më shumë gjasa të kishin bronkit të vazhdueshëm dhe fëmijët kishin më shumë gjasa për astmë.

Mirë: Boronicat

Frutat e kuqe dhe blu si boronicat dhe luleshtrydhet janë të pasura me një flavonoid të quajtur antocianinë, i cili u jep atyre ngjyrën e tyre dhe është gjithashtu një antioksidant i fortë. Kërkimet sugjerojnë që ky pigment mund të ngadalësojë rënien natyrore të mushkërive tuaja kur plakeni.

Keq: Shumë kripë

Shumë kripë i shton shanset për problemet e mushkërive. Personat që përdorin shumë kripë kanë më shumë të ngjarë të kenë bronkit afatgjatë. Dhe një dietë me natrium të lartë mund të përkeqësojë simptomat e astmës.

Mirë: Perime me gjethe jeshile

Perimet me gjethe jeshile mund të ulni shansin për t’u prekur nga kanceri i mushkërive. Një studim zbuloi se zarzavatet kineze janë veçanërisht të mira për këtë qëllim. Kjo mund të jetë, sepse ato përmbajnë karotenoide, të cilat janë antioksiduese.

Mirë: Produktet e qumështit

Kërkimet sugjerojnë që pirja e qumështit dhe konsumimi i nënprodukteve të tij mund të ulin shanset për t’u prekur nga kanceri i mushkërive.

Mirë: Domatet

Domatet janë burimi më i pasur i likopenit, i cili lidhet me shëndetin e mushkërive. Ngrënia e domateve dhe produkteve të domates si lëngu i domates mund të përmirësojë inflamacionin e rrugëve të frymëmarrjes nëse keni astmë dhe të ndihmojnë personat e prekur nga sëmundja pulmonare obstruktive kronike (SPOK). Likopeni ka shumë përfitime edhe për personat duhanpirës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS