UBT

“Rrezikova jetën për Lazion” – Igli Tare flet për sukseset dhe dështimet, punën e tij me Lotiton dhe marrëdhënien me Sarrin

/ 5 minuta lexim

Ish-drejtori sportiv i Lazios , Igli Tare ka reflektuar mbi sukseset dhe dështimet e tij në Romë, punën e tij me Claudio Lotiton dhe marrëdhënien e tij me Maurizio Sarri.

50-vjeçari shqiptar u largua nga Biancocelestët në fund të sezonit të kaluar, duke i dhënë fund një periudhe 15-vjeçare si drejtor sportiv. Ai përjetoi shumë ulje-ngritje gjatë kohës së tij në kryeqytet, duke gjetur talente si Sergej Milinkovic-Savic dhe Luis Alberto, por duke nënshkruar dështime si Denis Vavro dhe Vedat Muriqi.

Kombinuar me hezitimin e Lotitos për të investuar shumë, tifozët filluan të lodheshin gjithnjë e më shumë nga Tare ndërsa koha e tij me Lazion përparonte, me shumë të pakënaqur me fokusin e tij të vazhdueshëm në futbollin e Evropës Lindore. Ai u zëvendësua nga Angelo Mariano Fabiani në klub.

Duke folur për Corriere dello Sport, Tare diskutoi fillimisht marrëdhënien e tij me Lotiton.

“Presidenti Claudio Lotito është një mendje e shkëlqyer, ai ka vendosmëri dhe vullnet të jashtëzakonshëm. Ato janë forca e tij, por edhe e meta e tij më e madhe. Unë jam mirënjohës për të gjitha gjërat që kam mësuar”, ka thënë fillimisht Tare.

“Më thirri në 2 të mëngjesit: “A po fle?”. ‘A ka ndodhur diçka?’ Unë u përgjigja dhe ai foli për gjysmë ore. Kishte më shumë argumente sesa momente paqeje. Por, ai ka një forcë të jashtëzakonshme, ai harron brenda dhjetë minutash”.

Tare u përgjigj se kush e vendosi largimin e tij nga Lasio në verë.

“Zgjedhja ime apo e Lotitos, çfarë rëndësie ka? Ata thanë se më kishte larguar, gënjeshtra. Unë e mora vendimin, dhe ai e ndau atë, ai ishte mirë me ndryshimin e rrugëve, drejtorëve dhe duke bërë diçka tjetër”.

“Një vit më parë, në fillim të sezonit, i thashë paraprakisht se do të largohesha në qershor, se ai që sapo kishte filluar do të ishte i fundit.

“Kam kërkuar vetëm të dal me nder, me dinjitet. Kështu ndodhi. Si me një martesë që përfundon natyrshëm”.

Drejtuesi shqiptar sfidoi bindjen se përplasej rregullisht me Sarrin.

“Asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta. Sarri nuk ka qenë kurrë problem, por zgjidhje. Karakteri i tij nuk ishte asgjë e re. E kisha informuar veten përpara se ta punësoja, dija shumë dhe doja që ai të ishte trajner i Lazios”.

“Para ndeshjes së parafundit të sezonit të kaluar, në Empoli, ai donte të fliste me mua. Ne ishim bashkë për tre, katër orë. Ai përdori fjalë të mira, nga zemra, shpresoj se më njohu shumë merita”.

Mobi Casa

Tare u pyet nëse besonte se Sarri mund ta mbyllte karrierën e tij me Lazion.

“Duke e njohur atë, do të thosha jo. Megjithatë, e uroj për Lazion dhe Maurizion. Mbi të gjitha për Lazion”.

Tare kujtoi disa nga punët e tij në tregun e transferimeve.

“Felipe Anderson, Milinkovic-Savic, Luis Alberto, Lucas Leiva, Klose, Lulic. Por edhe Brocchi, nënshkrimi im i parë. Unë jam shumë i afërt me Cristian, me dashuri autentike, një njeri i ndershëm, i respektuar”.

“Kompleksiteti i futjes së një të huaji në një dimension të ri ekipor është nënvlerësuar, disa luftojnë më shumë se të tjerët. Shpesh bëhet fjalë për detaje. Por Vavro dhe Muriqi e pësuan nga futbolli i Sarrit, por para se të largoheshin donin ta përshëndesnin dhe ta përqafonin”.

“Mbaj mend që Maurizio më tha: “Isha në Napoli, u dhashë jetën disave, askush nuk më ka respektuar ndonjëherë si këta dy djem”.

“Caicedo? Unë jam kokëfortë, kur besoj te një lojtar nuk më bie asnjë centimetër. Inzaghi më quajti të çmendur kur e pa, e megjithatë na ndihmoi shumë. Giroud ishte i yni, vetëm se në minutën e fundit, Chelsea na pengoi dhe nuk e la të ikte”.

“Kam provuar gjithçka. Kjo ishte arsyeja e vetme. Djalë i mrekullueshëm, Olivier. Atë vit patëm një sulm të mrekullueshëm me Immobile, Correa dhe Caicedo”.

Tare theksoi se sa shumë ka punuar në kryeqytetin italian dhe çfarë ka rrezikuar.

“Kjo histori e gjatë është krenaria ime. I dhashë të gjithë Lazios, madje rrezikova jetën për ta. Kam pasur probleme të mëdha shëndetësore vite më parë”.

“Mjekët më sugjeruan që të largohesha, të mendoja për veten dhe të shpëtoja lëkurën time. Asgjë, nuk kam dalë kurrë, nuk kam dashur të shkëputem kurrë. Për fat të mirë gjithçka u zgjidh në mënyrën më të mirë, klubi ishte afër meje”.

Tare diskutoi planet e tij për të ardhmen.

“Unë jam një qytetar i botës, i hapur për gjithçka. Italia është shtëpia, në Romë do të vazhdoj të jetoj unë, familja ime dhe fëmijët e mi. Roma ka një histori të rëndësishme dhe një bazë të çmendur tifozësh, por asnjëherë aq të bukur sa ajo e Lazios. Koreografia jonë në derbin e fundit ishte emocionuese”, përfundoi shqiptari. /Telegrafi/