Pse gjithë ky degradim i brendshëm dhe refuzim i jashtëm?

Nga Fadil Maloku – Në Kosovë, “etiketën” e fajsisë për degradimin e ndodhur sistematikisht, për gjitha këto vite, duhet ta ndajnë pak a shumë barabart;

– si qeveritari i qullitur me fuqi marramendëse shtetërore, por, i koruptuar dhe i kriminalizuar deri në palc;

– si opozitari i vetëkënaqur me shembëlltyren e (pu)shtetit në Parlament;

– si pjestari i shoqërisë klanore civile, që “online” zhvatë paranë publike;

– si intelektuali i fjetur bullafiq, që ka “fut veshët në lesh” e bënë sehir;

– si gazetari i shpifur, që shitet për “pesë qebapa”;

– si pedagogu i servilosur ndaj gjithë pushtetmbajtësve;

– si mjeku i paknaqur me statusin e tij profesional korruptiv;

– si polici i mllefosur, për pagën kriminale;

– si gjyqtari i korruptuar, e pa ndërgjegje ndëshkimi;

– si qytetari i manipuluar, nga ana e medieve poltroniste

– ashtu edhe miqët tanë evropian… !?

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).