Personaliteti i vitit

Nëse Kombëtarja Shqiptare veç i ka bashkuar gjithë shqiptarët rreth vetes, pavarësisht vendeve se ku jetojnë ata, atëherë personaliteti i vitit 2015 pa dyshim që ka qenë Gianni De Biasi, shkruan Zëri.

Këtë epitet ia arsyeton edhe fakti se trajneri italian i ekipit kuqezi edhe me letra është bërë shqiptar. Ai është arkitekti i suksesit historik të futbollit mbarëshqiptar.

Nën drejtimin e tij, skuadra shqiptare bëri ndryshim drastik, përparoi jashtëzakonisht shpejt dhe me hapa të sigurt u bë tipike evropiane. De Biasi e drejtoi me plot sukses Shqipërinë drejt Kampionatit Evropian “Franca 2016”, duke e realizuar ëndrrën e kahershme të Shqiponjave, raporton Zëri. Gjatë këtij rrugëtimi, Shqipëria dhe shqiptarët bënë marketing pozitiv nëpër botë. De Biasi është një hero i kohës sonë. /Zëri/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).