Një lum, me pesëmbëdhjetë mullin e një valavicë për zhgunjë!

Gjilan – Lumi i Përlepnicës, ishte lum i jetës, dhe i ekzistencës! Të shkruash për pasurit e Përlepnicës, ke material sa të duash! Duke filluar nga, fushat pjellore në pjesën jugore, por edhe malet në pjesën veriore, të cilat na bëjnë roje dhe, mbrojnë nga stuhitë e shekujve ! Ky kombinim i kësaj natyre, gjithherë kishte përparësi, për një zhvillim të qëndrueshëm të qytetarëve përlepnicas!

Këta Mullinj, kanë bluar edhe për fshatrat e Komunës së Kamenicës, si thuhej për Moravën e poshtme, por edhe për fshatrat e Moravës se epërme! Këta mullinj bluani, njëzet e katër orë, dymbëdhjetë muaj pa ndërpre, dimër e verë! Lumi i Përlepnicës, burimin e ka nga banja, dhe ky burim në kohën e të reshurave sjell ujë deri në 70 litra në second, por në thatësira ekstreme kemi një minimum deri në 35 litra në sekond!

Kjo banjë është burim i pashtershëm! Karakteristike e kësaj baje është uji i nxehtë, deri në 27 gradë celsius! Këto veti të këtij uji, i kanë mundësuar bluarjen e misrit e grurit edhe në dimë, sepse kurrë nuk ngriheni! Prandaj, mullinjët bluani pa ndërprerë, nga këta mullinj,furnizoheshin banorët e qytetit të Gjilani me miell misri e gruri! Në lumin e Përlepnicës, punonte edhe një valavicë e cila pergaditëte, materialin për tirqi! Nga ky material, qepeshin turqit, gunat, tesha të leshta Por, çka mbeti nga këta pesëmbëdhjetë mullinj e kjo valavicë?

Që nga viti 1970 kur u muar uji për Gjilan, dhe nga ndërtimi i pendës në vitin 1978/1983, përlepnicasit mbeten pa këtë dhuratë të perëndisë! Atë e na e dha natyra, e mori njeriu, i cili e shkatërroi, florën e faunës, kopshtet, nuk dëgjohet zëri i bretkosave, s’ka më lëvizje të peshkut, por vetëm mbeturinat lëvizin në lumin e shndërruar në kanalizim!

Tani lumi i Përlepnicës kundërmon, lëre më peshkun, që nuk noton, por edhe banorët do të largohen! Lumi i Përlepnicës, ka ujitur mbi katërdhjete hektar tokë të punueshme, prodhimet e perimeve, përveç qytetit të Gjilanit, janë shiturë edhe në tregun e Bujanocit!

Nga pesëmbëdhjetë Mullinj,dhe një valavice, tani ka mbetur vetëm një mulli , i cili quhet mulliri i Qorbës! Të gjithë mullinjët kishin emrin e tyre, duke filluar nga Mulliri i bardhë e deri te i Qorbës! Prandaj, duhet ruajtur së paku si një shenjë, të trashëgimisë, dhe historisë së Përlepnicës në shekuj!

Gjilan dhe Qeveri Komunale e morët ujin, së paku ruane këtë mulli, i cili si shenjë historike, na kujton të kaluarën tonë! Aty , ku shkatërrohet e kaluara, e ardhmja s’ka jetë gjatësi! Për të ndërtuar të tashmen dhe të ardhmen, kujtoje të kaluarën,nga erdhe, ku je, dhe nga po shkon! /nuhi nuhiu/rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).