Një cirk i rrezikshëm

Nga Imer Mushkolaj – Lojërat politike dhe deklaratat skandaloze të politikanëve po i ngjajnë një cirku me akrobacione e gjimnastika të rrezikshme, me pasoja të rënda edhe për shikuesit. Biletën për shfaqjet e shëmtuara qytetarët po vazhdojnë ta paguajnë shtrenjtë.

Menaxherë të ndonjë cirku mund t’ia kenë lakmi skenës politike kosovare, për akrobacionet e shumta dhe gjimnastikat që po kryhen, në përpjekje për të krijuar qeverinë e re. Gjithçka po shoqërohet me gjuhë kërcënuese e fyese nga krerët e lartë të shtetit, si dhe me deklarata paranojake të politikanëve të tjerë, të cilët në mendje krijojnë edhe insinuata se si shteti i tyre mund të kryejë sulme terroriste ndaj aeroplanit me të cilin ata udhëtojnë.

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti, më 25 mars, ishte shenjë e qartë se partitë politike, veç Vetëvendosjes, do të provojnë të krijojnë qeverinë e re, pa shkuar në zgjedhje të jashtëzakonshme. Në funksion të kësaj, u kryen të gjitha procedurat e nevojshme nga ana e të parit të shtetit, për t’ia lënë radhën Gjykatës Kushtetuese që ta vlerësojë kushtetutshmërinë.

Por, ky skenar që dihej se si do të zbatohej që nga fillmi, u shoqërua me të tjera veprime e deklarime, të cilat e rënduan edhe më shumë klimën politike.

Në situatën kur çdo votë për krijimin e koalicionit të ri qeverisës është e rëndësishme, siç ka ndodhur disa herë në Kosovë, natyrshëm luhen edhe skena të denja për pika cirku. Kështu ishte rasti me deputetin Behgjet Pacolli, rreth kthimit të të cilit në Kosovë u çua shumë pluhur. Madje u raportua se vetë presidenti i vendit kishte udhëtuar për Tiranë që ta marrë me vete në veturë dhe të kthejë në Kosovë, sepse autoritetet kishin paralajmëruar karantinimin e tij.

Pacolli erdhi dhe shkoi në shtëpinë e vet, por deklarata e tij për gazetarët në aeroport ishte skandaloze. Ai tha se ishte frikësuar se shteti i Kosovës do të mund të ndërmerrte ndonjë sulm “terroristik” kundër fluturakes me të cilën udhëtonte. Një politikan i përgjegjshëm dhe i ndërgjegjshëm nuk do të bënte deklarata të tilla. Nuk do të aludonte që shteti, ministër i Jashtëm i të cilit ka qenë deri para pak muajsh, do të bëjë sulm terrorist ndaj tij. Këso paranojash është e vështirë të prodhohen edhe nga skenaristë të filmave triller.

Por, një natë përpara se Pacolli të shfaqte paranojën e tij, ishte vetë presidenti ai që lëshoi akuza të rënda ndaj Lëvizjes Vetëvendosje, duke e quajtur organizatë kriminale.

* * *

Mund të kuptohet animoziteti i liderëve politikë karshi njëri-tjetrit. Mund të kuptohet edhe animoziteti ndërmjet miltantëve të partive të ndryshme. Por, është skandaloze që një president i vendit, i cili sipas kushtetutë përfaqëson unitetin e qytetarëve, të bëjë deklarata të tilla. Për më tepër të përdor gjuhë kërcënuese, duke thënë se po i priste në shtëpi njerëzit e Vetëvendosjes për të qëruar hesape.

Nuk është hera e parë që presidenti përdor gjuhë të tillë. Ngjashëm kishte vepruar edhe në kohën e protestave masovike të opozitës. Por, nga pozita e të zgjedhurve të popullit dhe jo vetëm, edhe pjesëtarë të Vetëvendosjes kanë ditur të jenë akuzues e fyes ndër vite karshi presidentit Thaçi dhe të tjerëve, duke i quajtur kriminelë, banditë e tradhtarë. Një gjuhë që nuk do të duhej të ishte ne fjalorin e politikanëve, aq më pak në situata të tensionuara politike që përbëjnë rrezik eskalimi.

Dëshira për pushtet dhe realizim qëllimesh politike shpeshherë humb arsyen e shëndoshë, por diskursi i tillë kurrsesi nuk duhet të tolerohet dhe nuk bën të shndërrohet në diçka normale, i pranueshëm si i mirëqenë nga të gjithë. Siç nuk duhet toleruar dhe arsyetuar as deklaratat si ajo e Pacollit për shtetin e vet, që po mundka të ndërmarrë akt terrorist ndaj tij. Një huqje me pasoja të rrezikshme.

Kosova i ka institucionet, të cilave duhet drejtuar për çfarëdo pakënaqësie a mospajtimi me cilëndo palë. Por nuk duhet lejuar assesi që ligjin ta marrin në dorë politikanë të papërgjegjshëm, të cilët përpiqen që në këtë mënyrë t’i realizojnë qëllimet e veta pa zgjedhur rrugë e mjete.

* * *

Duhet të jesh fort i papërgjegjshëm të provokosh e të shkaktosh krizë politike në një situatë të rëndë. Por, po ashtu, i tillë duhet të jesh edhe t’i frysh zjarrit në çfarëdo forme, në përpjekje për t’i çuar përpara qëllimet e përcaktuara.

Është e dhimbshme që, njëzet vjet pas luftës, skena politike kosovare ende i ngjan një cirku, ku befasitë nuk kanë të ndalur, një cirku në të cilin nuk di nëse duhet qeshur a qarë me akrobacionet që bëhen, një cirku biletën e të cilit qytetarët po e paguajnë shtrenjtë. Mund të kuptohet frustrimi i njerëzve për situatën e krijuar, por kjo nuk duhet t’i jep askujt të drejtë që ta përdor atë për realizimin e interesave të veta, me pasoja të pakëndshme për të ardhmen.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).