Në gojë të arushës

Dy vetë po prejshin dru në Kopilaçë, – Malsia e Shkupit. Ishin ulun e po pushojshin kur pa prit e pa kujtue e panë nji arushë që po vinte kah ata. Këta u shashtrisën kur e panë arushën dhe banë mend me u ngjitun nëpër lisa e me shpetue prej saj. Arusha erdhi nja 20-30 hapa afër tyne dhe u ndal – u ndal – për çudi u ndal dhe po uluronte ashtu si përvajshëm. Uluronte dhe nuk luente prej vendit dhe “bante me dorë” kah këta.

E ngritte kambën e parë dhe e luhatte e vështronte kah këta. Njani prej tyne tha se “kjo arushë ka diçka” që po bante kështu me kambë e po i thirrte, tjetri vendosi me shkue e me e pa se çfarë halli kishte arusha e ky tjetri tha mos me shkue se kështu arusha po do me i mashtrue e me shkue e me i hangër po i pari tha “u ba çka u ba unë due me shkue te arusha” dhe u nis e shkoi. Arusha e shtrini kambën e parë dhe “ia dha këtij”.

Ky e pa se në shputë i paska pas hymun jo nji therrë po nji çepojkë, u mundue me ia nxjerr me gishta e me thoj po kot, kur nuk bani kështu atëherë u afrue dhe me dhamb ia nxorri arushës çepojkën nga kamba. Për falenderim arusha u soll dy-tri herë rreth tij dhe u nis kah kishte ardh. Asht mirë me u ditun se në cilin vend e në cilin katund ndodhi kjo ngjarje dhe kush qe ky burrë i dheut që pati gjithë atë guxim e shkoi e u rras në gojë të arushës.

Qamil. S. Dardhankodra
Llashticë, Gjilan/ Toronto, Kanadë

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).