Makolli: Shala e ka gabim

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës Kosova e Re, Ibrahim Makolli, ka kërkuar argument nga kryetari i parë i AAK-së, Blerim Shala, i cili ka deklaruar se AKR-në nuk mund ta shohë në një koalicion me PDK-në dhe AAK-në për faktin se nuk është parti hisenike në stabilitetin politik të Kosovës.

Makolli ka thënë për “Epoka e Re” se AKR-ja që nga themelimi i saj ka treguar stabilitet në të gjitha proceset në Kosovë për dallim nga AAK-ja.

“Në këtë rast, cilat janë argumentet e z,Shala dhe AAK-së, më shumë kontribon AAK-ja? Mos harroni se AAK-ja ka qenë në pushtet. Dhe nëse flasim për stabilitet, atëherë çfarë stabilitet kemi pasur në kohën e saj. Nëse dikush është nostalgjik për ta kthyer të kaluarën, cilado çoftë ajo, në pesë apo shtatë vjetët e fundit, është çështje krejt tjetër. Nuk mund të thuash për një subjekt politik se nuk kontribon në stabilitet, në këtë masë për AKR- në“, ka thënë Makolli.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).