Kjo perime duhet të jetë në menunë tuaj

/ 3 minuta lexim

Disa perime janë një burim i shkëlqyer i kalciumit në dietën tuaj, veçanërisht nëse ndiqni një dietë vegane dhe jeni intolerant ndaj laktozës.

Kalciumi është një mineral thelbësor që është i rëndësishëm për shumë funksione trupore. Ndihmon në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve. Gjithashtu përmirëson funksionin nervor, shëndetin e muskujve dhe metabolizmin.

Produktet e qumështit si qumështi, djathi dhe kosi janë të pasura me kalcium, por nuk janë burime të jashtëzakonshme të kalciumit. Ju gjithashtu mund të shtoni fruta të pasura me kalcium në dietën tuaj, si dhe perime për t’u siguruar që po merrni mjaft kalcium në trupin tuaj.

Pse nuk duhet të mungojë kalciumi në dietën tuaj?

Përfitimet shëndetësore të kalciumit janë të mëdha. Në mënyrë indikative, ky mineral i çmuar është i rëndësishëm për:

– Shëndeti i kockave: Kalciumi formon strukturën e kockave dhe dhëmbëve tuaj. Gjithashtu ruan shëndetin dhe densitetin e kockave. Parandalon sëmundjet e kockave, siç është osteoporoza.

– Shëndeti i zemrës: Kalciumi ndihmon në rregullimin e funksioneve të zemrës dhe ul presionin e lartë të gjakut.

– Funksionet nervore: Kalciumi promovon funksionin e duhur nervor dhe ndihmon në transmetimin e sinjaleve nervore në të gjithë trupin.

– Funksioni i muskujve: Kalciumi ruan lëvizjen e duhur të muskujve dhe rregullon kontraktimet dhe relakson muskujt.

– Metabolizmi: Kalciumi ndihmon në rregullimin e metabolizmit, në zbërthimin e yndyrave dhe sheqernave në trup.

Eco Higjiena

– Menaxhon peshën: Disa studime kanë treguar se një konsum më i lartë i kalciumit mund të ndihmojë në uljen e peshës trupore dhe zvogëlimin e rrezikut të obezitetit.

Cila është doza e rekomanduar e marrjes së kalciumit?

Marrja e rekomanduar ditore e kalciumit është 1000 miligramë për shumicën e burrave dhe grave të rritura. Marrja e rekomanduar ditore e kalciumit për fëmijët dhe adoleshentët varet nga mosha dhe gjinia. Mund të variojë nga 700 miligramë në ditë për fëmijët e moshës 4 deri në 8 vjeç dhe deri në 1,300 miligramë në ditë për adoleshentët e moshës 14 deri në 18 vjeç.

Cilat perime janë të pasura me kalcium?

Ka shumë ushqime që janë të pasura me kalcium që nuk janë produkte qumështi.

Perimet me gjethe jeshile të errët janë tepër të shëndetshme dhe të pasura me kalcium. Për shembull, lakra jeshile . 1 filxhan lakër jeshile të gatuar përmban 298 miligramë kalcium dhe rreth 21 për qind më shumë se vlera ditore.

Duhet të dini se disa perime si spinaqi kanë nivele të larta të oksalateve të cilat janë komponime që lidhen me kalciumin dhe reduktojnë përthithjen e tij.

Prandaj, edhe pse spinaqi është i pasur me kalcium, ai nuk përthithet si perimet e tjera të pasura me kalcium që kanë më pak oksalate.

Lakra jeshile është gjithashtu një burim i pasur i vitaminës K, për të cilën studimet tregojnë se mbështet metabolizmin e shëndetshëm të kockave me vitaminë D.