Ian Cliff mbështet ndryshimin e pronësisë së Trepçës

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff, po e përkrah idenë e Qeverisë së Kosovës për ndryshimin e pronësisë së gjigantit metalurgjik “Trepça”. Aktualisht minierat janë të evidentuara dhe trajtuara si Ndërmarrje Shoqërore (NSH), e të cilat menaxhohen nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP).

Por, me ndryshimin e Ligjit për Ndërmarrjet Publike, po kërkohet që “Trepça” të kalojë në menaxhim të Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik (MZHE).

Në një prononcim për gazetën “Zëri” ambasadori anglez vlerëson se pasuritë e Trepçës janë jetike për të ardhmen ekonomike të Kosovës, dhe sipas tij, nën menaxhimin e MZHE-së, do të jetë më e lehtë edhe për investitorët potencialë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).