RCCOLA

Dyshohet për katër shqiptarë të vdekur dhe një i lënduar rëndë nga rrëzimi i skelave në Hamburg

/ 2 minuta lexim
Hidromorava

Një ditë pas vdekjes dramatike të katër punëtorëve të ndërtimit në HafenCity të Hamburgut, një nga të vdekurit ende nuk është nxjerrë nga rrënojat.

Të martën, në orën 7:30 të mëngjesit, shpëtimtarë të panumërt mbërritën në kantierin e ndërtimit për të vazhduar operacionin sfidues të shpëtimit teknik.

Të hënën skela u shemb nga kati i 8-të në një bosht ashensori, e për pasojë katër punëtorë kanë vdekur.

E pyetur nga BILD, policia tha se tashmë janë gjetur tre punëtorë të vdekur. Për shkak se personi i katërt është ende i zhdukur në fund të boshtit, kjo e bën shpëtimin më të vështirë.

ARKATANA

Sipas policisë, të katër të vdekurit dhe punëtori i plagosur rëndë janë shtetas shqiptarë, edhe pse senatorja e ndërtimit, Karin Pein, njoftoi të hënën pasdite se ata ishin bullgarë.

BILD ka mësuar se sipas gjetjeve fillestare, mund të jetë që skela nuk ishte ankoruar siç duhet dhe, sipas informacionit të BILD, rreth 80 blloqe betoni të gazuar Ytong (secila me peshë rreth 20 kilogramë) ishin ruajtur në të për t’u instaluar më vonë. Thuhet se gurët janë futur në pykë midis skelave midis katit të tretë dhe të katërt.

Operatori i kantierit të ndërtimit “Unbail Rodamco Westfield” tha se po tentohet t’u ofrohet mbështetje ekipeve të shpëtimit.

“Në këto orë të vështira, mendimet tona janë kryesisht me viktimat, familjet e tyre dhe të gjithë ata që punojnë në kantier. Ekipi ynë lokal ofron mbështetje për punonjësit e shpëtimit në terren dhe bashkëpunon ngushtë me autoritetet përgjegjëse. Ne kërkojmë mirëkuptimin tuaj se ne nuk mund t’ju ofrojmë asnjë informacion të mëtejshëm në këtë moment”, thanë ata, përcjell albinfo.ch.