Hidromorava

Dua Lipa mund të bëhet miliardere, pasi babai mori në kontroll menaxhimin e saj dhe shkëputi kontratën me ish-kompaninë menaxhuese

/ 3 minuta lexim

Dua Lipa thuhet se do të bëhet ylli më i pasur britanik i muzikës pop, pasi këngëtarja ndërpreu kontratën e saj me ish-kompaninë e saj menaxhuese.

Interpretuesja e hitit “No Lie” nuk është thjesht një mjeshtër i melodive të muzikës pop, jashtë skenës 28-vjeçarja ka blerë të drejtat për katalogun e saj të publikimit dhe ka bërë një lëvizje të re biznesi.

Ylli ka vendosur të fillojë të punojë me babanë e saj biznesmen, Dukagjin Lipa, i njohur si Dugi, dhe mund të jetë në rrugën e duhur për t’u ‘bërë miliardere’, shkruan DailyMail.

Dyshja kanë krijuar një kompani, të quajtur ‘Radical 22 Publishing Limited’, për të ndihmuar në menaxhimin e të gjitha aseteve të saj komerciale vetëm disa ditë pasi ajo njoftoi se kishte ndërprerë të gjitha lidhjet me ish-kompaninë e saj të menaxhimit TaP Music.

Një burim i tha tabloidit britanik The Sun: “Dua dëshiron të rimarrë kontrollin e karrierës së saj dhe Dugi është shumë praktik”.

“Ai ndjeu sikur ajo po jepte një përqindje shumë të lartë të të ardhurave të saj dhe pasi u bë menaxheri i saj, ai ndjeu se hapi tjetër logjik ishte të hynte si një partner zyrtar biznesi”, tha burimi.

Ndërsa disa në industri po e krahasojnë marrëdhënien e saj dhe të babait të saj me atë midis Taylor Swift dhe Scooter Braun, burimi siguroi se megjithëse i vendosur, Dugi do t’i japë përparësi interesave më të mira të vajzës së tij.

Duke diskutuar strategjinë e re të Duas për t’u siguruar që ajo të zotërojë të drejtat e këngëve të saj, burimi shpjegoi: “Në thelb, ky veprim ka gjithashtu jehonë të Taylor Swift – një yll i madh femër pop që rishkruan narrativën dhe fiton para sipas kushteve të saj”.

Mobi Casa

“Deri në moshën 40-vjeçare, Dua mund të jetë miliardere”, tha ajo.

Këtë javë Dua u përmend së bashku me Harry Styles dhe Ed Sheeran si yjet britanikë që së bashku kontribuan në eksportin e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar me katër miliardë funte në vitin 2022.

Dhe ndërsa marrëveshja e saj e mëparshme me kompaninë TaP e pa atë të jepte rreth 20 për qind të të ardhurave të saj, tani me ndihmën e babait të saj ajo do të jetë në gjendje të mbajë me shpresë gjithçka që fiton.

Javën e kaluar u zbulua se TaP ua ka shitur të drejtat artistëve pasi ata i uruan Duas më të mirat për të ardhmen.

Këngëtarja nënshkroi kontratë me TaP Music kur ajo u mor nën menaxhim fillimisht nga ekzekutivi Ben Mawson në vitin 2013 pasi ai e pa atë në një bar koktej në Londër.

Ajo i ndau rrugët me familjen në shkurt të vitit 2022 dhe që atëherë është menaxhuar nga babai i saj.

Dhe ylli mund të jetë i vendosur për t’u ngjitur sërish në top listat në Mbretërinë e Bashkuar, pasi kënga e saj e re, “Houdini”, do të publikohet të enjten. /Telegrafi/