Diskutohen investimet zvicerane në infrastrukturë

Gjilan – Në kompaninë Regjionale të Ujit ”Hidromorava” janë takuar kryetarët e Komunave të Regjionit të Gjilanit, respektivisht disa nga përfaqësuesit e tyre dhe ata të qeverisë zvicerane përmes organizatës CDI, për t’u informuar me fazën e të investimeve, e cila, do të nisë kah fundi i këtij viti duke investuar qeveria e Zvicres me 14 milionë franga dhe ajo e Kosovës me 8 milionë franga.

Me këtë rast Astrit Vokshi, udhëheqës i projektit, ka thënë se faza e pestë dhe përfshin gjithë territorin e Kosovës – zonat rurale, për investime në rrjetin e ujësjellësit dhe ujërave të zeza.

”Kjo është faza e pestë e cila pritet të filloj kah fundi i këtij viti, ku investimet janë siguruar nga qeveria e Zvicrës prej 14 milionë franga dhe qeveria e Kosovës me 8 milionë franga. Projekti përfshinë gjithë territorin e Kosovës dhe është i përqendruar në ujë dhe kanalizim. Projekti do të implementohet nga konzorciumi CDI dhe Dorsch Grouppe. Qëllimi i projektit është të mbrohen resurset ujore, të sigurohen burime të qëndrueshme të ujit, të intervenohet në zvogëlimin e humbjeve dhe menaxhimi më i mirë i projekteve. Nga një regjion, është e paraparë që të aplikohet me minimum 7 projekte të reja të ujësjellësit dhe 2 kanalizime, të cilat duhet të përfshijnë numër më të madh të përfituesve, zonat ku ka banorë nga minoritetet, rregullimi i sistemit të rrjetit, pompimit etj. Ndërsa në sistemin e ujërave të zeza përparësi kanë fshatrat të cilat janë kontaminuese të ujit të pijes” ka thënë Vokshi.

Në fjalën e rastit, kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, ka thënë se duhet të punohet në aktivizimin e projekteve jo-funksionale, menaxhimin më të mirë të projekteve, por edhe investimeve në zvogëlimin e humbjeve të ujit.

”Është e domosdoshme që t’i aktivizojmë projektet në të cilat sistemi i ujësjellësit nuk është aktiv, të bëhet një menaxhim më i mirë dhe të investohet në zvogëlimin e humbjeve në rrjet, sepse këto janë problematike për furnizim si duhet me ujë. E falënderoj qeverinë zvicerane për ndihmën e madhe që ka dhënë në këtë aspekt dhe shpresojmë se ky bashkëpunim do të rritet edhe më shumë në të ardhmen”, ka thënë kryetari Haziri, duke ofruar bashkëpunimin dhe gatishmërinë e Komunës së Gjilanit që gjithçka të bëhet mirë dhe sipas standardeve.

Ndryshe, parakusht i komunave është që të kenë marrëveshje bashkëpunimi me Kompanitë Regjionale të Ujit, caktimin e një personi me kompetenca të plota nga ana e secilës Komunë, një përfaqësuesi nga Kompania Regjionale, një nga Ministria gjegjëse dhe nga CDI dhe Dorsch Grouppe. Projekti do të realizohet në grupimin e nivelit regjional./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).