Demaçi fajëson Amerikën që nuk u gjuante armë nga ajri shqiptarëve gjatë bombardimeve

Adem Demaçi në një akademi përkujtimore të premtën ka folur për fushatën ajrore të NATO’s duke thënë se Amerika kishte luftuar nga 10 km lartësi ndërsa shqiptarët kishin hequr të zitë e ullirit në tokë.

Ai ka akuzuar edhe ish -emisarët amerikanë Richard Holbrooke dhe Robert Gelbard duke thënë se ata donin t’ia “mrrotnin” një autonomi kosovarëve.

“Na ndihmuan kur e panë që vendosen se do të farohemi. Amerika luftoi nga 10 km lartësi,ata erdhën të na ndihmonin me zero viktima. Nuk na hidhnin armë sepse frikoheshin se po iu dalim nga dora sepse deshnin ta na dirigjonin. Hoolbrook’u dhe Gelbardi deshtën të na mrrotin autonomi” ka thënë ai./express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS