Beqiri njofton Komisioneren e Lartë për Pakica me shkeljen e të drejtave të shqiptarëve

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Galip Beqiri në zyret e këtij institucioni priti mbrëmjen e së enjtes Komisioneren e Lartë për Pakica Kombëtare të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Astrid Thors.

Gjatë takimit në fjalë, kryetari Beqiri e njoftoj Komisioneren e lartë për nivelin ulët të respektimit të të drejtave individuale dhe kolektive të bashkësisë shqiptare në Republikën e Serbisë, si dhe mosgatishmërinë e administratës shtetërore për t’i aplikuar ligjet vendore dhe konventat ndërkombëtare.

Në mes tjerash theksoi edhe problemin e vazhdueshëm të shkaktuar nga organet e MPB-së lidhur me vendbanimet, duke thënë se “qytetarëve me përkatësi kombëtare shqiptare po ju fshihet emri nga regjistri i personave me vendbanim të përhershëm dhe ata po kthehen në të huaj pa leje qëndrim, duke pasur pasoja të rënda e të vazhdueshme si për personat të cilët pësojnë ashtu edhe për bashkësinë shqiptare në tërësi”, transmeton Titulli kumtesën e Këshillit Kombëtar Shqiptar.

Ndërsa, në anën tjetër Komisonerja e lartë nënvizoj “rëndësinë e organizimit demokratik dhe institucional të bashkësisë shqiptare, si e vetmja rrugë për adresimin dhe zgjidhjen e shqetësimeve të ngritura pranë institucioneve relevante vendore e ndërkombëtare”.

Gjithashtu në takim u bisedua edhe për hapat konkret në drejtim të realizimit të projektit lidhur me fillimin e ndërtimit të objektit të Fakultetit Ekonomik në Bujanoc.

Gjithsesi, kryetari Beqiri e falënderoj Komisioneren e lartë për angazhimin e treguar ndaj bashkësisë shqiptare duke u shprehur që i njëjti bashkëpunim konstruktiv të vazhdoj tutje./Titulli.com/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).