Asllani “projekton” golin e sfidës

Goli i ndeshjes erdhi në minutën e 80’. Kristjan Asllani, talenti shqiptar i Interit, dërgoi një top magjik nga një distancë tepër e largët në këmbët e Dimarcos në diagonalen e majtë të fushës, ku më pas lojtari italian dhuroi një top të bukur brenda zonës dhe Thuram ndëshkoi Romën.

Inter ka arritur të marrë një fitore të rëndësishme ndaj Romës në San Siro, me zikaltërit të cilët triumfuan me shfirat minimale 1-0.

E gjithë ndeshja ka qenë e luftuar nga Inter, të cilët ishin papushim duke ndërtuar aksione për të shënuar. Roma ka qenë e pafuqishme ndaj Interit, ku kjo gjë u dallua mjaft mirë edhe nga statistikat e 90 minutave.

Eco Higjiena

Shumë ndërhyrje, shumë agresivitet në fushën e lojës, ku gjyqtari kryesor nuk kurseu as kartonat e verdhë.

Me këtë fitore, Inter rimerr kreun e tabelës së Serie A, me zikaltërit tani që grumbullojnë 25 pikë, dy më shumë se Juventus i vendit të dytë.