Arrestohet në Spanjë shqiptari i shpallur në kërkim ndërkombëtar

Është arrestuar sot në Spanjë Gentjan Martini, alias Festim Olomani, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar.


Është arrestuar sot në Spanjë Gentjan Martini, alias Festim Olomani, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Policia bën me dije se arrestimi i 40-vjeçarit, nga Shkodra, u bë në operacionin policor të koduar “Seville” që u zhvillua nga Policia spanjolle, në bashkëpunim me Policinë shqiptare, përcjell Albinfo.ch.

Në momentin e kapjes nga Policia, mësohet se Olomani mbante një kartë identiteti bullgare të falsifikuar, me emrin Rayko Ivanovr dhe një sasi lënde narkotike, të cilat janë sekuestruar nga policia.

40-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana, pasi Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Rrëmbimi ose mbajtja peng e personit”, kryer në bashkëpunim dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve, armëve luftarake dhe e municionit”.

Martini dyshohet se në bashkëpunim me të tjerë, në vitin 2020, në Kamzë, Tiranë, ka marrë peng Jani Prengën.

Sakaq Interpol Tirana po punon për ekstradimin e tij drejt vendit tonë./Albinfo.ch

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS