Zjarrfikësit e Vitisë kalojnë në kompetencë të nivelit qendror

Gjilan – Arifi tha se shpresojmë që pas nënshkrimit të këtij memorandumi dhe kalimit të kompetencave nga niveli lokal në atë qendror do të bëhet një menaxhim më i mirë i krizave dhe i fatkeqësive të ndryshme.

Kryetari i Komunës së Vitisë Nexhmedin Arifi ka pritur një delegacion të Agjencionit për Menaxhimin e Emergjencave, ku me këtë rast ka nënshkruar një memorandum për kalimin e shërbimit të Zjarrfikësve dhe Shpëtimit si dhe të Inspektorëve të Preventives nga niveli lokal në atë qendror konkretisht në kuadër të Agjencionit për Menaxhimin e Emergjencave.

Arifi tha se shpresojmë që pas nënshkrimit të këtij memorandumi dhe kalimit të kompetencave nga niveli lokal në atë qendror do të bëhet një menaxhim më i mirë i krizave dhe i fatkeqësive të ndryshme.

Arifi ju uroj atyre marrëveshjen e arritur duke u zotuar se do të bashkëpunoj ngushtë me mekanizmat përcjellës në të mirën e qytetarëve.

Gjatë këtij takimi ai i njoftoj përfaqësuesit e Agjencionit lidhur me gjendjen e këtyre shërbimeve duke shpresuar se shumë vështirësi me të cilat janë përballuar ata do të eliminohen me rastin e implementimit të këtij memorandumi.

Këtë memorandum e nënshkruan Kryetari i Komunës Nexhmedin Arifi si dhe Alush Beqiri Drejtor i Departamentit të Parandalimit të Emergjencave./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).