Ziadin Sela: Shqiptarët në Maqedoni janë popull autokton, nuk jemi të hedhur andej

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Ziadin Sela, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se ai angazhohet për përfaqësimin dinjitoz të shqiptarëve në atë vend.

“Misioni jonë është përfaqësimi dinjitoz i popullit shqiptar në Maqedoni. Shqiptarët nuk janë hedhur andej po jemi autoktonë”, tha Sela.

“Popujt autokton dihet se si trajtohen në të gjitha shtetet europiane. Rotoromanët në Zvicër e dijmë çfarë të drejta kanë dhe statusin e tyre të veçante brenda federatës”

Sela po ashtu thotë se shqiptarët duhet që të bashkohen në zgjedhjet e ardhshme, jo në atë mënyrë që të krijojnë monizëm por që të dalin më të fortë.

Ai po ashtu tregon se nuk po afrohet me VMRO-DPMNE, akuza të cilat i janë dhënë pasi që ka kritikuar disa herë kryeministrin e tanishëm të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Zgjedhjet e parakohshme në Maqedoni pritet të mbahen në prill. /Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).