Xhudistes saudite i lejohet ferexheja

Londër, 1 gusht – Xhudistja nga Arabia Saudite, Wojdan Shaherkani, ka marrë dritën jeshile që në lojërat olimpike “Londra 2012” të garojë me ferexhe, njoftuan të martën mediumet e huaja.

Këtë vendim e kanë bërë të ditur edhe zyrtarët e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC). Shaherkani 18-vjeçare, të premten e ka meçin e parë kundër Melissa Mojica (Porto Riko).

Fillimisht IJF dhe IOC ishin kundër që Shaherkani të paraqitet e mbuluar në Londër.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS