VV reagon ndaj “shkeljeve në tenderin e fasadimit”

Gjilan -Lëvizja “Vetëvendosje” në Kamenicë ka reaguar ndaj siç i ka quajtur shkeljeve ligjore në tender dhe mos inkorporimit të ideve e mendimeve të qytetarëve në projektin e fasadimit të ndërtesave në qendër të qytetit.

Qazim Jashari, kryetar i pikës “Qendër” të Vetëvendosjes, ka thënë se lajmi për fasadimin e objekteve ndërtimore ka gëzuar të gjithë qytetarët, por për habi, sipas tij, askush nuk i pyeti qytetarët rreth projektit, edhe pse u hap e u mbyll tenderi.
“Sipas procesverbalit të hapjes së tenderit me date:17 .07.2012 kanë marre pjesë shtatë ndërmarrje konkurruese për kryerjen e punëve rreth fasadimit të objekteve ndërtimore: NN”Edi Color”nga Podujeva,NNP” Ndërtimtari Maxhunaj”nga Vushtrri,NNP”Dekor Group”Prishtinë,”Area”SHPK nga Hodonoci,NTP”Besniku”nga Karaqeva,”CDC” SHPK nga Gjilani”, ka theksuar Jashari.

Nga materialet qe kemi siguruar Lëvizja Vetëvendosje! në Dardanë Pika në Qendër ofertuesi më i lirë në tender ka qenë SHPK “Dekor Grup”nga Prishtina,ndërsa punët i janë dhënë ndërmarrjes NNT”Varna KOMERC” nga Hogoshti.

Sipas burimeve te sigurta, ka vazhduar reagimi i “Vetëvendosjes”, oferta e kësaj të fundit ka qenë e zbrazët dhe është plotësuar me 18.07.2012 jashtë Zyrës së Prokurimit,e që është në kundërshtim me normat juridike ligjore. Po në këtë ditë është bërë edhe ndërrimi i çmimit nga 2 euro ne 5.80 euro,shume qartë shihet se këtu ka dallavere nga Zyra e Prokurimit ne Dardanë.
“Për shkak të parregullsive Organi shqyrtues i Prokurimit në Prishtinë ka rikthye në rivlerësim tenderin për fasadimin e objekteve ndërtimore në Dardanë ,po ashtu këtu shihen qartë dallavere e Zyrës së Prokurimit ne Dardanë”.

Shpresojmë se organet kompetente do të ndërmarrin masa për evitimin e parregullsive dhe fillimin e kryerjen e punimeve rreth fasadimit të objekteve ndërtimore në qendër të qyteti,sepse ky projekt do ti gëzonte qytetaret e Dardanës. Qëllimi i Lëvizjes Vetëvendosje! është që qytetarët të informohen me kohë për sukseset, por edhe për parregullsitë që po ndodhin në Komunë thuhet në reagimin e VV njofton radiopremiera./rajonipress/.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).