Vitia marrëveshje bashkëpunimi me të cilën parashihet renovimi i çerdhes dhe ndërtimi i një ure

Viti – Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka nënshkruar sot një marrëveshje për bashkëfinancim me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) dhe Helvetas Swiss Intercooperation, projekti DEMOS me të cilët parashihet të bëhet renovimi i çerdhes së fëmijëve “Gëzimi Ynë” në Viti, si dhe do të bëhet ndërtimi i një ure dhe atë në lokacionin mes qytetit të Vitisë dhe fshatrave Binqë dhe Kabash.

Nënshkrimi i kësaj marrëveshje është bërë në kuadër të garantit të performances e cila ka për qëllim stimulimin e komunave për përmirësimin e mëtutjeshëm të performances së tyre në fushat e qeverisjes demokratike.

Haliti ndër tjerash tha se realizimi i këtyre dy projekteve është në interes të qytetarëve të kësaj komune, duke potencuar se me renovimin e çerdhes në Viti, fëmijët do të kenë një ambient edhe më të mirë për edukim.

Ai ka falënderuar në veçanti Projektin DEMOS për ndihmën e vazhdueshme që po e jep në projekte të fushave të ndryshme duke theksuar se Komuna e Vitisë do të zbatoj në përpikëri obligimet që dalin nga marrëveshja e nënshkruar./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).