Vitia festoj 105 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit Kombëtar

Viti – Me rastin e 28 Nëntorit – Ditës së pavarësisë së Shqipërisë dhe Flamurit Kombëtar Shqiptar komuna e Vitisë, ka mbajtur sot manifestimin qendror në shtëpinë e kulturës “Gursel e Bajram Sylejmani” në Viti. Ndërsa në orët e paradites janë bërë homazhe në kompleksin e varrezave të dëshmorëve të Vitisë.

Pas homazheve dhe vendosjen e kurorave të luleve në kompleksin e dëshmorëve në Viti, nga ana e përfaqësuesve të institucioneve komunale, subjekteve politike, mekanizmave të tjera si dhe qytetarëve, është mbajtur manifestimi qendror në sallën e madhe të shtëpisë së kulturës “Gursel e Bajram Sylejmani”.

Zëvendëskryetari i Komunës së Vitisë, Hasan Aliu pasi që ju ka uruar gjithë shqiptareve kudo që janë këtë festë, ka folur mbi rëndësinë që ka 28 Nëntori. “Dita e shpalljes së pavarësisë 28 Nëntori, është një ndër ditët më të ndritshme dhe ndër më të mëdhatë të rilindjes sonë kombëtare, në gjithë historinë tonë. Liria e arritur, është vlera dhe pasuria më e çmuar e shoqërisë njerëzore e cila nuk falet e as dhurohet, por fitohet me shumë punë e përpjekje, gjak dhe vuajtje brezash. Heronjtë dhe dëshmorët shqiptarë, me heroizmin e tyre në të gjitha luftërat për çlirimin e trojeve dhe lirinë e popullit shqiptar, u bën pasuri kombëtare dhe janë më meritorët, për gjatë gjithë historisë për të tashmen dhe të ardhmen e kombit tonë”u shpreh zëvendëskryetari Aliu.

Kurse më pas në nën organizimin e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport është mbajtur një koncert me program të pasur kulturor dhe artistik. Ndërsa për nder të kësaj festë qendra e qytetit të Vitisë, ishte mbushur sot përlotë flamuj kuq e zi./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).