Vitaminat që duhet t’i marrim çdo ditë

Një dietë pa vlera ushqyese mund të shkaktojë mungesë vitaminash, e cila mund të çojë në probleme të tilla si gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve, shikimi i dobët gjatë natës, plagët në gojë etj.

Marrja e vitaminave mund t’i japë trupit tonë stimulin që i nevojitet për të funksionuar dhe ruajtur shëndetin.

Këto janë vitaminat që duhet t’i marrim çdo ditë.

Vitamina A

A është zbuluar një kurë për diabetin?!

Luan një rol në ruajtjen e shikimit dhe lëkurës së shëndetshme. Është gjithashtu e nevojshme për funksionimin e duhur dhe ruajtjen e shëndetit të kockave. Përveç kësaj, ndihmon në parandalimin e infeksioneve dhe shërimin e plagëve.

Ju do të plotësoni nevojat tuaja ditore duke ngrënë karota, patate të ëmbla, spinaq, lakër jeshile, brokoli, pjepër, mango, kajsi, pjeshkë, papaja dhe domate. Nëse nuk hani mjaftueshëm nga këto ushqime, duhet të merrni vitaminën A si një shtesë diete.

Vitamina B6

Është e nevojshme për funksionimin normal të nervave dhe prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ndihmon trupin të prodhojë serotonin, dopaminë, norepinefrinë, epinefrinë dhe neurotransmetues të tjerë që janë përgjegjës për rregullimin e humorit. Serotonina dihet se rregullon modelet e gjumit, oreksin dhe nivelet e energjisë.

Si mund të çojë kërpudhat në këmbë shumë lehtë në vdekje?

Dopamina është e lidhur me motivimin dhe kënaqësinë. Norepinefrina është e përfshirë në reagimet ndaj stresit, rrahjeve të zemrës, presionit të gjakut dhe eksitimit.

Vitaminë C

Ndihmon në ruajtjen e shëndetit të indit lidhës dhe kockave, ndërtimin e kolagjenit dhe mbështet sistemin imunitar. Është gjithashtu e nevojshme për prodhimin e karnitinës, një substancë që transporton acidet yndyrore në mitokondri, ku ato përdoren për të prodhuar energji.

Vitamina D

Ndihmon në rregullimin e kalciumit në trup dhe është thelbësore për shëndetin e kockave dhe tkurrjen e muskujve. Ne e marrim atë nga ekspozimi në diell, por nëse ekspozohemi rrallë në dritën e ditës, kjo mund të çojë në nivele të ulëta të vitaminës D në trup.

Vitamina E

Mbron qelizat nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira. Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme që mund të shkaktojnë dëmtime të qelizave, të cilat mund të rezultojnë me kancer, sëmundje të zemrës, diabeti

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS