Vetëvendosje për, të tjerat kundër Isës

Përveç lëvizjes Vetëvendosje, asnjëra nga partitë politike në Kosovë nuk e kanë mbështetur idenë e liderit të LDK-së, Isa Mustafa për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe presidenciale.

Për partitë tjera zgjedhjet nuk janë në agjendë, ndërsa disa nga analistët politikë kërkojnë qeverisje teknike deri në zgjedhjet e reja sipas mandatit të parashikuar.

Pavarësisht këtyre qëndrimeve, ideja e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa se Kosova ka nevojë për zgjedhje të reja dhe se arnimi i qeverisë me koalicionin PDK-AAK, nuk do të ofrojë zgjidhje, ka ngjallë debat brenda spektrit politik kosovar, shkruan “Zëri”.

“AAK nuk po bën mirë që po i bashkëngjitet PDK-së. Zgjidhja e vetme për të dalë nga kjo situatë e krijuar është mbajtja e zgjedhjeve. Kosova nuk ka nevojë për një qeveri të arnuar ”, ka deklaruar dy ditë më parë lideri i LDK-së, Mustafa. Kjo kërkesë e liderit të opozitës ka ardhur pa përpjekjeve të dy liderëve, Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj, për të funksionalizuar UÇK-Qeverinë.

Kundër kësaj ideja është deklaruar subjekti më i madh parlamentar, Partia Demokratike e Kosovës. Nait Hasani, anëtar i Kryesisë së kësaj partie, ka thënë se në Kosovë nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme. “Së pari në Kosovë nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).