Veseli për Srebrenicën: Kjo masakër nuk ishte as fillimi dhe as fundi i krimeve të regjimit të atëhershëm serb

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, sot ka kujtuar përvjetorin e 24-të të masakrës të Srebrenicës, ku tha se është një prej krimeve më mizore në Evropën e pasluftës së dytë botërore.

Veseli në një status të tij në Facebook ka shkruar se kjo masakër nuk ishte as fillimi dhe as fundi i krimeve të regjimit të atëhershëm serb.

Sipas tij, vetëm tre vjet pas Srebrenicës, të njëjtat pamje të mizorisë u shfaqën në fshatrat dhe qytetet e Kosovës, duke theksuar se Serbia do të përgjigjet për gjenocidin në vendin tonë, ashtu siç është përgjigjur për gjenocidin në Srebrenicë.

“Sot, në përvjetorin e 24-të, ne i bashkohemi përkujtimit të masakrës së Srebrenicës, një prej krimeve më mizore në Evropën e pasluftës së dytë botërore. Kjo masakër nuk ishte as fillimi dhe as fundi i krimeve të regjimit të atëhershëm serb. Vetëm tre vjet pas Srebrenicës, të njëjtat pamje të mizorisë u shfaqën në fshatrat dhe qytetet e Kosovës. Dhe ndonëse kanë kaluar dekada, drejtësia ende nuk është vendosur, por koha nuk e zhvlerëson krimin dhe as drejtësinë. Serbia do të përgjigjet për gjenocidin në Kosovë, siç është përgjigjur për gjenocidin në Srebrenicë. Kjo është e pashmangshme”, ka shkruar Veseli. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).