Veseli: Do të jetë e pafalshme nëse Bashkësia Ndërkombëtare nuk e përkrah krijimin e tribunalit për krimet serbe

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli i shoqëruar nga drejtori i Institutit të mjekësisë ligjore, Arsim Gërxhaliu ka vizituar vendin ku po ruhen eksponatet e rrobave të të vrarëve dhe artefaktet e personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë.

Veseli ka premtuar se do të ketë drejtësi për këtë.

“Drejtësia nuk ka qare pa ndodhë”, ka thënë Veseli.

Ai ka shtuar se do të jetë e pafalshme nëse Bashkësia Ndërkombëtare nuk e përkrah krijimin e tribunalit për krimet serbe.

“Do të jetë e pafalshme nëse bashkësia ndërkombëtare nuk e përkrahë iniciativën tonë për tribunal ndërkombëtar. Jam i sigurt se për aq sa ka njerëz , dritë, diell në këtë botë do të ndodh edhe drejtësia edhe tribunali ndërkombëtar për gjenocidin serb”, ka thënë Veseli. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).