Vendosi edhe Kushtetuesja, Nazmi Mustafi në burg

Ishte vendosur në krye të Task-Forcës me pretendimin për ta luftuar korrupsionin, por në fund, për shkak të korrupsionit, përfundoi vetë në burg. Ky është ish-prokurori i Prokurorisë Speciale, Nazmi Mustafi. Ai është dënuar me 5 vjet burg dhe gjobë prej 10 mijë eurosh, nga një panel i Gjykatës Themelore të Pejës më 23 maj 2013.

Që nga ajo kohë, Mustafi ndodhet prapa grilave, ndonëse përpjekjet e tij për të dalë nga aty nuk kanë ndaluar asnjëherë.

Madje tentimet për të gjetur çelësin ligjor të daljes nga burgu, duke shfrytëzuar mundësinë e dorëzanisë, e kanë shtyrë t’i drejtohet edhe Gjykatës Kushtetuese.

Por kjo e fundit me vendimin e vet të publikuar në dhjetor 2013, ia refuzoi ish-prokurorit Mustafi këtë mundësi.
Ish-prokurori Mustafi, duke iu drejtuar Gjykatës Kushtetuese, konteston vendimin e Gjykatës së Apelit të Kosovës, të 1 qershorit 2013, e cila gjithashtu e kishte refuzuar ankesën e tij si të pabazuar…(Tribuna)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).