Vendi i minuar nga serbët rrezikon jetën e banorëve

Gjilan – Ibish Ibishi këshilltarë komunal dhe banor i Mireshit tha se vendi i quajtur “Bahqe” mes Verbicës së Kmetocit dhe Mireshit është i minuar nga forcat serbe gjatë kohës së luftës. Kërkojmë urgjentisht që FSK-ja apo EULEX-i ta deminojnë dhe hetojë këtë vend.

Një vend i quajtur “Bahqe” me një perimetër prej 400 metrave në mes të fshatit Verbicë e Kmetocit dhe Miresh është tërësisht i minuar nga forcat serbe gjatë kohës së luftës. Në këtë vend para tri vitesh një banor 60 vjeçar ka humbur këmbën, pasi ka shkelur në vendin e minuar.

Rasti i fundit dhe më i freskët ka ndodhur me një ekip të KEK-ut i cili javën që shkojë gjithashtu hasi në vendin e minuar. Këto dy raste dhe rastet e tjera pas luftës në të njëjtin vend e kanë shqetësuar tej mase Ibish Ibishin këshilltar komunal nga radhët e AAK-së.

“Unë personalisht disa herë kam kërkuar edhe në Asamblenë Komunale, por edhe në takime me KFOR-in që ta shiritojnë hapësirën e minuar dhe të nisin hetimet”. Ibishi tha se ky vend është rrezik i përhershëm për të gjithë ata banorë që jetojnë dhe punojnë tokat, por edhe për qytetarët që rastësisht kalojnë aty pari.

Ibishi tha për rajonipress se forcat e FSK-së dhe ata të EULEX-it duhet urgjentisht të dalin në vendin e ngjarjes, të regjistrojnë tërë hapësirën dhe të bëjnë ekzaminimin e terrenit. Sipas tij vetëm shiritimi i hapësirës nuk është i mjaftueshëm pasiqë ka kafshë që kalojnë rregullisht andej pari.

Edhe Ismet Hashani zëdhënës i policisë tha për rajonipress se policia e ka shirituar vendin pas rastit të KEK-ut. “Ne vetëm e kemi shirituar vendin sepse nuk kemi guxuar të hulumtojmë tutje për shkak të rrezikut që paraqesin minat e pa eksploduara. KFOR-i amerikan është munduar të ekzaminojë hapësirën e minuar, por me gjasë nuk kanë mundur ta pastrojnë tërësisht” tha Hashani.

Hashani ka apeluar tek banorët e asaj pjese që të kenë kujdes sepse minat ende vrasin dhe marrin jetë njerëzish. “Unë shpresoj që KFOR-i dhe FSK-ja do të dalin shumë shpejt në vendin e ngjarjes sepse tek e fundit ky rast dhe ai vend është edhe pjesë e hetimeve që lidhen me kohën e luftës” tha Hashani./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).