Vdes muzicienti Marvin Hamlisch

Kompozitori dhe dirigjenti i njohur amerikan, Marvin Hamlisch (68), ka vdekur të martën si pasojë e një sëmundjeje të rëndë, njofton familja e ti.

Hamlisch ishte kompozitor i muzikës për më shumë se 40 filma, përfshirë filmin “The Way We Were”, me Barbara Streisand dhe Robert Redford.

Ishte fitues i një çmimi Oscar për muzikën e filmit “The Sting”, me Robert Redford dhe Paul Newman.

Hamlisch kompozoi muzikë edhe për shfaqet e teatrit në Broadway, për ç’gjë u nderua me çmimin Pulitzer.

Gjatë karrierës Hamlisch fitoi tre çmime Oscar (kinematografi); katër çmime Grammy (muzikë); katër çmime Emmy (televizion); një çmim Pulitzer (për arritje në gazetari e gazetari online, letërsi dhe kompozime muzikore); një çmim Tony (teatër në Broadway); dhe tre çmime Golden Globe (për përsosmëri në film e televizion).

Hamlich ishte edhe dirigjent i muzikës klasike në disa nga orkestrat kryesore simfonike amerikane.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS