Vdes Leon Schlumpf ish president dhe baba i presidentes Schlumpf

Ka vdekur sot në moshën 87 vjeçare Leon Schlumpf, ish ministër dhe president i Zvicrës, baba i presidentes aktuale Eveline Widmer Schlumpf.

Leon Schlumpf ka kryer funksionin e ministrit federal nga viti 1980 deri në vitin 1987, duke udhëhequr departamentin e komunikacionit dhe të energjetikës.

Në vitin 1984 ai ka ushtruar edhe funksionin e presidentit të vendit, ndërsa në vitin 1987 kishte dhënë dorëheqje nga qeveria.

Nga viti 1966 deri në vitin 1974 ka përfaqësuar kantonin e tij, Graubündenin në Parlamentin Federal, si deputet i SVP-së.(albinfo.ch)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).