Vdes aktorja Susanne Lothar

Një prej aktoreve më të njohura gjermane, Susanne Lothar, që u shfaq në shumë filma ndërkombëtarë, si “The Reader” dhe “The White Ribbon”, ka vdekur në moshën 51-vjeçare, njoftoi avokati i familjes së saj, Christian Schetz. Sipas tij, Lothar ndërroi jetë të mërkurën, por pa specifikuar shkakun e vdekjes.

Ndryshe, Lothar njihet nga filmat e errët të regjisorit austriak, Michael Haneke, si “Funny Games” dhe “The Piano Teacher”.

Aktorja, e lindur në Hamburg, ishte një nga aktoret më të njohura gjermane të gjeneratës së saj. Në German Film Awards – çmime gjermane këto të barasvlershme me çmimet Oscar – ajo fitoi katër nominime për aktoren më të mirë, një prej të cilave në vitin 1983, për interpretimin debutues në filmin “Eisenhans”, të regjisorit Tankred Dorst.

Ndërkohë, për filmat në të cilët luajti ajo, “The White Ribbon” (2009) dhe “The Reader” (2008), fitoi Palmën e Artë, respektivisht çmimin Oscar.

Për shumë vite Lothar ka interpretuar role të shumta në Teatrin Gjerman në Hamburg.(express)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS