Ushtarë të ARM-së nderuan dëshmorët e UÇK-së

Në mënyrë institucionale në përvjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, të hënën për herë të parë në Sllupçan të Kumanovës iu bë homazh dëshmorëve dhe martirëve të luftës së 2001. Para dëshmorëve u përkulën edhe pjesëtarë të Armatës së Republikës së Maqedonisë (ARM).

Para tyre u përkulën për herë të parë edhe pjesëtarë të ARM-së që shoqëroheshin nga zv.kryeministri Musa Xhaferi, ministri i Mbrojtjes, Fatmir Besimi, ai i drejtësisë Blerim Bexheti dhe zv.ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Bajrami.

“Sot është 13 gushti dhe gjithë vëmendja e përkushtimi duhet të drejtohet këtu në Sllupçan. Ne e zgjodhëm si vendin më simbolik për arsye se dëshmorët, ata që dhanë gjakun janë më meritorët që u arrit paqja dhe po garantohet interesi jonë kombëtar shqiptar dhe bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve që sot të përkujtojnë kujtimin e tyre dhe të ndërgjegjësohen për të realizuar amanetet në interesin tonë kombëtar demokratik, që të përparojë vendi dhe të integrohemi në strukturat e NATO-s dhe BE-së atje ku janë popujt e civilizuar dhe përparuar.“Lavdi të gjithë dëshmorëve, lavdi veprës së tyre”, tha Xhaferri, raporton Alsat M.

Por ajo që ra në sy ishte mosprezenca e ministrave maqedonas nga radhët e VMRO DPMNE-së edhe pse e veçanta ishte se para dëshmorëve të UÇK-së në Sllupcan u përkulën pjesëtarët e Armatës së Republikës së Maqedonisë që në vitin 2001 luftuan njëri kundër tjetrit.

Askush nga delegacioni qeveritar i BDI-së nuk deshi të prononcohet dhe të sqaroj pse në mesin e delegacionit të tyre nuk ishte asnjë koleg nga radhët e partisë kryesore në koalicionin qeverisës, VMRO-DPMNE-së. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).