RCCOLA

Ushqimet që i hani, ndikojnë në gjumin tuaj

/ 1 minutë lexim
Hidromorava

Shkencëtarët kanë konstatuar se konsumimi i tepërt i hamburgerëve dhe i tortave çon deri te çrregullimi i gjumit.

Ata thonë se ushqimet e pasura me sheqer automatikisht na e prishin gjumin. Dr. Nathaniel Watson, nga Akademia amerikane e mjekimit të pagjumësisë, thotë se dieta (ushqimet që i marrim) dhe gjumi janë të ndërlidhura meqë nga ato varet se sa i shëndetshëm do të jetë stili ynë i jetës

Mobi Casa

Në ndërkohë, ekspertët britanikë thonë se mungesa e gjumit pengon sekretimin e një hormoni, i cili i thotë trurit se kur duhet personi të pushojë së ngrëni.

Ka dëshmi se, si të rriturit, po ashtu edhe të vegjlit, që konsumojnë ushqime me shumë sheqer, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, kanë probleme me gjumë më pas. Dr. Nerina Ramlakhan, eksperte e gjumit, këshillon personat që kanë probleme në këtë drejtim që ta pinë një gotë pije pa sheqer, të pasur me triptofan, substancë që e nxit gjumin.