Ushqimet dhe pijet që kanë efekt mbi antidepresivët

Sot dihet se disa ushqime e rrisin ose pakësojnë efektin e barnave. Edhe barnat që kurojnë ankthin, pagjumësinë dhe depresionin kanë nevojë për kujdes.

Alkooli. Edhe me doza të vogla, alkooli rrit efektet e këtyre ilaçeve dhe si pasojë rrezikon të kemi goditje të papritura gjumi, të rrezikshme, sidomos për ata që janë në timon.

Djathërat e staxhionuar. Është më mirë të zvogëlohet konsumimi i drithërave të staxhionuar, mëlçisë së viçit dhe të pulës, konservat e kriposura, verën e kuqe dhe çokollatën. Këto provokojnë shpërthime nervozizmi dhe rënie të theksuara të aftësisë së përqendrimit.

Kafeja. Nëse përdorni qetësues, është mirë që të eliminoni të gjithë ushqimet që përmbajnë kafeinë: çajin, kafenë, çokollatën apo pije të tjera që e përmbajnë atë. Kanë një efekt eksitues dhe ulin efikasitetin e ilaçit. Dhe në disa raste mund të shkaktojnë të përziera dhe të vjella. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).