RCCOLA

U takuan pas 68 vitesh

/ 2 minuta lexim
RCCOLA

Një veteran lufte, u trondit kur takoi shokun e tij, i cili mendonte se kishte vdekur në një betejë 68 vjet më parë.

Stan Hodge, 87 vjeçar, herën e fundit që e pa shokun e tij Bert Haddrellin ishte viti 1944 gjatë luftës së dytë botërore.

Bert, gjithashtu 87 vjeqar , ishte hedhur në erë nga një bombë në betejën për fshatin Maltot, dhe mori lëndime të tilla të rënda në stomak sa që Stan kishte menduar se ai kishte vdekur.

Stan, nga Ashford, tha: “Një minutë ne ishim duke folur dhe kur u ndamë ai u hodhë në erë nga një bombë”.

“Gjithçka ishte ferr, shpërthimet kishin zhdukur gjithçka gjatë luftës, dhe mendova se edhe Bert kishte vdekur”.

ARKATANA

Por paditur Stan, Bert u shpëtua nga ndihmësit ushtarak dhe u dërgua në skoci për të rimarrë veten.

Shokët, të cilët shërbyen së bashku në batalionin e 4, në regjimentin Dorset, u takuan në Kent, në një ngjarje për luftën dhe paqën.
Stan, tha: “Unë e njoha uniformën e tij dhe kujtimet u kthyen tek unë” , kështu që i’u drejtova atij dhe e pyeta “Ju dukeni si Berti ”.

“Nuk mund të besoja se ishte ai, a mund të besonit pas 68 vjete?”

“Ishte një moment gëzimi që të takoj atë përsëri, ne kemi bërë plane për të qëndruar në kontakt”.
Bert, tha: “ Ishte absolutisht e mrekullueshme që të takoj përsëri Stanin, unë gati e kisha humbur jetën dhe e falënderoj Zotin që unë jam këtu sot”./Indeksonline/