Turqia e interesuar të mbrojë trashëgiminë Islame në Gjilan

Gjilan – Këshilltari i Myftiut Vedat ef. Sahiti bashkë me Suat Faruk Giray drejtor për mbrojtjen e monumenteve pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Vakufeve të Republikës së Turqisë vizituan Këshillin e Bashkësisë Islame në Gjilan, ku u priten nga Kryetari Naim ef. Aliu me bashkëpunëtor.

Kryetari, Aliu duke i dëshiruar mirë se ardhje shprehi mirënjohjen e tij të thellë për gatishmërinë e Drejtorisë së vakufeve për investimet me qellim të mbrojtjes së monumenteve të trashëgimisë islame edhe në Gjilan.

Nga ana e tij z.Suat Faruk Giray falënderoi Bashkësinë Islame të Kosovës për angazhimet në fushën e mbrojtjes së trashëgimisë dhe bashkëpunimin me drejtorinë e vakufeve të Turqisë.

Suat Giray siguroi Kryetarin Aliu se gjatë vitit të ardhshëm në Gjilan do fillojmë me restaurimin e xhamisë Atik për të vazhduar më pas me projekte tjera./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).