Thaçi: Platforma e Nikoliqit e parealizuar në Kosovë

Kryeministri Hashim Thaçi ka komentuar sot platformën e Serbisë në lidhje me bisedimet Prishtinë-Beograd, përmes së cilës Serbia kërkon modelin e Katalonisë për serbët në Kosovë.

Kryeministri Thaçi thënë se platforma e Serbisë është e parealizuar në territorin e Kosovës.

“Sot jemi dëshmitarë se përsëri në Beograd prezantohen ide platforma që nuk shërbejnë për normalizimin e marrëdhënieve. Këto platforma nuk janë të reja, nuk ka asnjë risi sepse presidenti Serb ka qenë pjesë e Millosheviqit. Ky plan i Nikolqit është i parealizuar në territorin e Kosovës”, është shprehur Thaçi në mbledhjen e Qeverisë.

Sipas tij, platforma kthen parapa Serbinë në përmisimin e marrëdhënieve ngase sipas tij, është plan kundër paqes në rajon.

“Ai projekte do të mbetët në sirtarët e Beogradit, Kosova do të sillet komfor standardeve evropiane. Shteti i Kosovës do të respekton Kushtetutën e vetë, ligjet dhe pakon e Ahtisari, ndërkaq, Kosova do të vazhdojë të shprehë gatishmërinë për normalizimin e marrëdhënieve”, ka pohuar Thaçi. (ORAinfo)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).