Thaçi përgatit “terrenin” për AAK-në

Dorëheqja e ministrit të Financave, Bedri Hamza, nuk mund të konsiderohet vetëm si dorëheqje personale ashtu siç deklaroi ministri në ikje.

Kjo dorëheqje, që është e para në nomenklaturën qeverisëse të kryeministri Hashim Thaçi, po shihet edhe si krijim i infrastrukturës për hyrjen në qeveri të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës të Ramush Haradinajt.

Pavarësisht deklaratave, ikja e Hamzës, njeriut më të dëgjueshëm të Thaçit, mund të konsiderohet edhe si riformatim apo si relaksim i qeverisjes me kuadro të reja dhe parti të reja.

Burime të afërta me zhvillimet në Qeveri kanë thënë për “Zërin” se Thaçi përveç që dëshiron t’i akomodojë mirë të dëgjueshmit e tij, ai po tenton që të përfshijë AAK-në në qeverisje.

Zëvendësministri i Ministrisë së Financave, Ramadan Avdiu, fillimisht ka thënë se nuk ka paralajmëruar dorëheqje dhe se është duke vazhduar punën në funksionin e tij.

Ai ka thënë se dorëheqja e ministrit Hamza nuk lidhet assesi me riformatimin e qeverisë apo përgatitjen e terrenit për koalicion me AAK-në./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).