Thaçi: Njohja nga Mali ekziston

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, theksoi se nota verbale e shtetit të Malit ekziston. Thaçi në një konferencë për shtyp, theksoi se ai e kishte në duar procesverbalin e shtetit të Malit, të nënshkruar nga vetë Presidenti.

“I pari i cili më ka informuar ka qenë ministri i jashtëm Enver Hoxhaj, për njohjen nga shteti i Malit gjatë qëndrimit tonë të përbashkët në Nju Jork, kam vërejtur notën verbale të nënshkruar nga presidenti i Malit, ndërsa deklarimet e mëvonshme nga personalitete të Malit janë në përgjegjësinë e tyre, por nota verbale është e nënshkruar nga presidenti dhe këtë notë verbale e kamë parë dhe lexuar edhe vetë”, ka thënë kryeministri Thaçi.

Kryeministri i Kosovës, ka deklaruar se fjalët për të cilat është thënë se Mali nuk e ka njohur Kosovën, janë spekulime, transmeton Indeksonline.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).