Thaçi: Kushtetuta jonë është dokumenti i mbrojtjes së integritetit të qytetarëve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar ditën e aprovimit të Kushtetutës së vendit, si e arritur shumë e madhe shtetërore pas shpalljes së pavarësisë.

Thaçi me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se Kushtetuta e Kosovës shpreh më së miri qenësinë e shtetit dhe shoqërisë së Kosovës, shkruan lajmi.net.

Presidenti ka shtuar se Kushtetuta është dokumenti më prestigjoz i ruajtjes dhe mbrojtjes së integritetit të qytetarëve.

Postimi i plotë nga presidenti Thaçi:

Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, aprovimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës më 9 prill 2008, si akti më i lartë juridik, ishte e arritur tjetër për shtetin tonë, krahas njohjeve ndërkombëtare që erdhën nga demokracitë më të zhvilluara të botës.

Kushtetuta e Kosovës, që shpreh më së miri qenësinë e shtetit dhe shoqërisë sonë, është dokumenti më prestigjioz i ruajtjes dhe mbrojtjes së integritetit të qytetarëve tanë, të institucioneve tona, prandaj të gjithë e kemi për obligim moral dhe ligjor ta respektojmë me përpikëri.

Gjithë qytetarëve të Kosovës u shpreh urimet më të mira në Ditën e Kushtetutës!. /Lajmi.net/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).