Thaçi “errësoi” arsyen e dëbimit të gylenistëve

Mosbashkëpunimi i presidentit Hashim Thaçi me Komisionin Hetimor Parlamentar për rastin e dëbimit të gjashtë gylenistëve ka shkaktuar dështimin e hartimit të raportit për këtë çështje, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Komisionit Hetimor Parlamentar për dëbimin e gjashtë shtetasve turq i ka përfunduar mandati në dhjetor të 2018-s dhe ende nuk ka arritur ta përgatisë raportin për arsyet e dëbimit të gylenistëve nga Kosova.

Ndër shkaktarët e shumtë që kanë penguar përfundimin e këtij raporti është edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.
Kryetari këtij Komisioni, Xhelal Sveçla, thotë për “Zërin” se mosintervistimi i presidentit Thaçi për dëbimin e gylenistëve ka lënë shumë zbrazëti në përpilimin e raportit final. Megjithatë, ky Komision ka kërkuar një muaj afat shtesë për ta hartuar përfundimisht raportin, shkruan Gazeta “Zëri”

Më datë 29 mars të vitit të kaluar 6 shtetas turq u ekstraduan për në Turqi, të cilët kishin qenë të përndjekur nga ky shtet për shkak të lidhjeve të tyre me Fetullah Gylenin, i cili akuzohet nga autoritetet turke si organizator i grusht shtetit ndaj presidentit turk Rexhep Taip Erdogan.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).